Martinsko druženje

Autor: Monika Bonić, 14. 11. 2016.

Na dan Sv. Martina u našoj se školi već nekoliko godina održava druženje uz čitanje poezije, glazbu i zakusku. Ove godine Martinje je obilježeno druženjem uz poeziju Franje Cirakija, krštenjem mošta iz školskoga vinskog podruma, glazbu školskog tamburaškog sastava te kušanjem vina i poslastica iz školskog pekarskog praktikuma...

Pod vodstvom prof. Ivanke Kandjere, učenici novinarsko-recitatorske grupe su putem razglasa čitali poeziju Franje Cirakija i ispričali nam priču o njegovu životu i  utjecaju na razvoj Požege. Ciraki je bio pravnik po struci, književnik i dugogodišnji gradonačelnik Požege s kraja 19. i početka 20. stoljeća koji se zalagao i za početak rada poljoprivredne škole u Požegi, naše današnje Poljoprivredno-prehrambene škole, Požega. O životu i radu Franje Cirakija učenici su mogli više pročitati na panou u školskom hodniku koji je izradila knjižničarka.

Nakon čitanja poezije učenici i nastavnici pozvani su na druženje u vinski podrum škole gdje ih je dočekala pjesma i glazba koju je izvodio školski tamburaški sastav pod vodstvom profesora Igora Begića i Alena Havrde. Profesor Begić preuzeo je i ulogu vinskog biskupa te je krstio ratarnički mošt u vino.  Druženje je nastavljeno uz glazbu i pjesmu, kušanje nekoliko kapljica mošta te kušanje vinskih štapića, makovnjače i orahnjače koje je sa svojim učenicima izradila prof. Marija Marketanović-Hadžić.

Učenici su imali priliku obići vinski praktikum i  vidjeti gdje se i kako proizvodi vino iz grožđa odnjegovanog u školskom vinogradu.

Martinjsko druženje održano je 11. studenoga 2016.  za obje smjene pojedinačno - sedmi školski sat prijepodne i 1. školski sat poslijepodne.

« Ožujak 2024 »