Učenici Poljoprivredno prehrambene škole posjetili tvornicu za proizvodnju pršuta Žito grupe i tvornicu mlijeka Meggle u Osijeku

Autor: Tonka Šarić, 6. 4. 2017.

Da su u ovom vremenu recesije domaća proizvodnja i domaći proizvodi jako važni, potvrdili su učenici 3.D i IV.C –prehrambeni tehničari sa  Poljoprivredno –prehrambene škole Požega koji su u  okviru predmetnih kurikuluma, zajedno sa svojim profesoricama Tonkom Šarić i Marijom Marketanović-Hadžić posjetili najnoviju tvornicu za proizvodnju trajnih mesnih proizvoda Žito grupe u Osijeku. ...

Na ulazu tvornice dočekao nas je srdačno i s oduševljenjem direktor tvornice i mladi tim tehnologa te poveli u obilazak pogona. Zapravo nismo ni znali da se  radi o četiri suvremene tvornice koje su napravljene  upravo tako da nijedna posjeta ne ometa proizvodnju i higijenske standarde jer je sve  dostupno oku kroz staklene zidove. Proveli su nas kroz kompletnu proizvodnju pršuta i suvremenu pakirnicu gdje su nam detaljno opisivali svaki korak proizvodnje od sirovog mesa  do gotovog proizvoda od slavonske sirovine i slavonskog okusa , te pakiranja na automatskim pakirnicama u totalno sterilnoj atmosferi. Smatramo da je domaća proizvodnja nešto čime se trebamo ponositi i da možemo još više iskorištavati domaće potencijale.

Pored upoznavanja sa proizvodnjom i brandom DOBRO, učenici su  upoznati i sa modernim poslovnim metodama i savremenim konceptom poslovanja. To ih je,  kažu uveliko podstaklo na razmišljanje o studiranju na fakultetima koji se bave ovim oblastima. Našim učenicima će ova posjeta biti vrijedno iskustvo u razumijevanju modernih tehnoloških procesa i značaja domaće proizvodnje za našu ekonomiju.

Posjet smo završili u prostoru za  velikim stolom punim suhomesnatih proizvoda što je bio raj za oči ali i nepce. Učenici nisu krili svoje oduševljenje degustacijom, tim više što je DOBRO zaista bilo više nego dobro. Dok smo degustirali uživali smo u filmu koji je prikazivao  široke slavonske ravnice  , crne slavonske svinje  i  još jedanput prezentirao sve korake od ideje gradnje do budućih planova ove tvornice ali i entuzijazma koji mami suzu u oku. Zadovoljni interesantnim informacijama o procesu proizvodnje i viđenim u tvornici,  izrazili smo želju za posjetom drugih odjeljenja iduće školske godine i naravno dobili pozitivnu suglasnost . Naši učenici su bili prva grupa srednjoškolaca koja je posjetila ovu  suvremenu tvornicu. Hvala na korisnom, kvalitetnom i ugodnom gostoprimstvu direktoru i timu mladih tehnologa.

Nakon obilaska tvornice pršuta učenici su obišli i suvremenu tvornicu za preradu mlijeka Meggle i još jednom upotpunili znanje o tehnologiji i strojevima  ali i  sliku da slavonija  ima ogromnu perspektivu.

« Ožujak 2024 »