XV. Državno natjecanje učenika iz Obrazovnog sektora poljoprivreda, prehrana, veterina u disciplinama Agro i Nutri-vita

Autor: Ankica Pavlović, 5. 5. 2017.

XV. Državno natjecanje učenika i učenica srednjih škola u Obrazovnom sektoru poljoprivreda, prehrana i veterina u disciplinama Agro i  Nutri-vita, održano je 27. i 28. travnja  2017. u Poljoprivredno šumarskoj školi u Vinkovcima. Svoje znanje i praktično umijeće pokazale su učenice Poljoprivredno-prehrambene škole Požega  Lea Zdunić 4. a razred  u disciplini Agro i Maria Ivanko 4.c razred - zanimanje Prehrambeni tehničar u disciplini  Nutri-vita.

Tema natjecanja u disciplini Agro bila je: sjeme, strojevi za sjetvu i sjetva ratarskih kultura. Natjecanje se sastojalo od pisane provjere stručno-teorijskog znanja i praktičnog zadatka. Prvi dan natjecanja bila je pisana provjera znanja, a nakon toga prvi dio praktičnog zadatka – PowerPoint prezentacije. Drugi dio praktičnog zadatka održan je u petak, 28. travnja. Praktični zadatak ove je godine imao novinu, naime natjecatelji discipline Agro u praktičnom su dijelu zadatka pokazali svoje kompetencije u pripremi sijačice za sjetvu i izvođenje same sjetve na školskim poljoprivrednim površinama. Lea je oduševila svojim umijećem te dobila zaslužena priznanja za  uspješno obavljenu svoju prvu sjetvu soje.

Tema natjecanja u disciplini Nutri-vita bila je: Nutritivna vrijednost hrane – žitarice, mlinski i pekarski proizvodi.

Natjecatelji su prvi dan imali praktični dio koji se sastojao od proizvodnje samostalno osmišljenog novog proizvoda od žitarica. Osim izrade novog proizvoda trebalo je osmisliti dizajn, slogan, logo,recepturu, ambalažu,te čuvanje i skladištenje. Maria je proizvela nadjevene jastučiće - kolač koji je namijenila svojim vršnjacima, srednjoškolcima, pod sloganom „ Od jastučića do mišića“.  Jastučići izgledom podsjećaju na fornete, obogaćeni su proteinima bučine pogače i nadjeveni finim školskim pekmezom. Cilj je postignut, srednjoškolci su prepoznali vrijednost nadjevenih jastučića i u slast ih pojeli.

Drugi dan natjecanja održana je PowerPoint prezentacija i pisana provjera  stručno-teorijskog znanja. Maria je svojim znanjem i umijećem zaslužila priznanja i visok plasman.

Čestitamo učenicama na postignutom uspjehu!

« Ožujak 2024 »