Posjet Poljoprivrednom fakultetu Osijek i agroturističkom imanju Višnjici

Autor: Aida Del Vechio, 24. 4. 2018.

Dana 20.4.2018.godine učenici četvrtog razreda smjera  poljoprivredni tehničar opći i agroturistički tehničar  te učenici trećeg  razreda smjera agroturistički tehničar  bili su, u pratnji profesorica Ankice  Pavlović, Zdenke Ivkić  i  Aide Del Vechio na stručnoj ekskurziji u Osijeku i Višnjici. Tom prilikom su najprije  bili u Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku  na 16. Festivalu znanosti s temom "Otkrića",  na  organiziranim zanimljivim radionicama, predavanjima i izložbama.

Na radionici su učenici o građi stanice prvo naučili tko je zaslužan za otkriće stanice, a zatim su vidjeli kako se izrađuje preparat  luka i cvijeća. Imali su priliku mikroskopirati  izrađene preparate  i rješavati  listiće sa zanimljivim zadatcima. Također  su u dvorani “Aula Magna“   poslušali   tri zanimljiva predavanja, a nakon toga bili na prezentaciji  o  insektima te   izložbama  na temu lovstva i temu velikih otkrića. Posjet  fakultetu je bio zanimljiv posebno učenicima koji planiraju  nastaviti  školovanje, a poticajan  je  bio i  susret  s bivšim učenicima, sadašnjim studentima koji studiraju na različitim smjerovima.

Iz Osijeka  su se potom zaputili na  agroturističko  imanje  Višnjica, pustaru koju je osnovala obitelj Pejačević  i  Schaumburg-Lippe. Ovo stoljetno gospodarstvo, koje se prostire na 1000 ha, ima titulu europske destinacije izvrsnosti  zahvaljujući  mnogobrojnim djelatnostima kojima se bavi.  Tako su učenici mogli  razgledati ergelu od sedamdesetak konja frizijske i  quarter  pasmine, te pasmine poni a također  su imali priliku vidjeti i uzgajalište jelena lopatara i muflona. Ovaj odličan primjer agroturizma u oazi mira, posjeduje i farmu od petstotinjak krava, a bavi se i uzgojem batata  te različitog  ekološki uzgojenog povrća kojim opskrbljuju vlastiti restoran i hotel, što je odličan primjer samoodrživosti gospodarstva. Učenici  su se uvjerili kako ovakva  dobra poljoprivredna praksa u našoj zemlji  može biti  poticajna  za bavljenje ovom  djelatnošću  i u našem kraju.

« Ožujak 2024 »