O knjižnici

ŠKOLSKA KNJIŽNICA

Piše MONIKA BONIĆ, prof., dipl. bibl.

Knjižnica Poljoprivredno-prehrambene škole osnovana je 1. ožujka 1992. godine. Raspodjelom fonda zajedničke knjižnice Centra za usmjereno obrazovanje  našoj knjižnici tada je pripalo oko 1380 knjiga, što je bila skromna osnova jer je knjižnica Ratarnice prije osnutka Centra imala bogat knjižni fond. Međutim, u slijedećim godinama fond knjižnice se sustavno obogaćuje, prvenstveno zahvaljujući entuzijazmu i trudu nastavnika i ravnatelja škole.

Dugi niz godina voditeljice knjižnice bile su profesorice hrvatskog jezika i književnosti: Ivanka Kandjera, Ivanka Šango, Jasna Franić i Ljilja Pavlica. Školske godine 2003./2004. školsku knjižnicu preuzima Vlatka Andrišek, dipl. knjižničarka i prof. hrvatskog jezika i književnosti koja knjižnicu nastavlja voditi i školske godine 2004./2005. Od školske godine 2006./2007.  školska knjižničarka je Monika Bonić, prof. i dipl. bibliotekarka.

Školska knjižnica danas posjeduje gotovo 4 000 primjeraka knjižnične građe. Većinom su to knjige za lektiru, ali i stručne knjige iz područja poljoprivrede, prehrane i  veterine, zatim pedagoško-psihološka literatura, rječnici, enciklopedije, leksikoni, atlasi i ostala referentna građa te oko 80 primjeraka elektroničke i AV građe.  U fondu knjižnice nalazi se i dvadesetak vrijednih djela  – stručni naslovi iz područja poljoprivrede i beletristika, pri čemu su neke ostatak zbirke Stjepana Koydla. Knjižnica je pretplaćena na nekoliko stručnih časopisa (Agronomski glasnik, Stočarstvo, Sjemenarstvo itd.).

Knjižnica je u lipnju 2008. godine preseljena u školsku dvorišnu zgradu, a krajem 2009. godine, nakon preuređenja zgrade, prostor  je proširen te danas knjižnica djeluje u prostoru od 48 m². Čine ju dvije povezane prostorije, u jednoj je smješten knjižnični fond, a druga je čitaonica sa trenutno 8 mjesta namijenjenih korisnicima.

Knjižnica Poljoprivredno-prehrambene škole je mjesto u koje većina učenika rado dolazi, u njoj se odvijaju razne izvannastavne aktivnosti (dramska, novinarska grupa itd.) stoga želimo da i u budućnosti naša knjižnica bude središnje mjesto svih školskih aktivnosti te važan sudionik u odgojnom i obrazovnom procesu.

» Foto-galerija školske knjižnice

« Srpanj 2022 »